صفات مشترک همسران خوب

1. ایمان و دینداری: امام باقر ـ علیه السّلام ـ می فرمایند: «شخصی به محضر رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ شرفیاب گردیده و در مورد ازدواج خود با آن سرور مشورت کرده حضرت فرمود: با شخصی که اهل دیانت و تقوا باشد ازدواج کنید.»و در حدیثی دیگر امام حسن علیه السلام ـ به مردی که با ایشان درباره ازدواج دختر خود مشورت کرد ـ فرمود : او را به مردی با تقوا شوهر ده . زیرا اگر دختر تو را دوست داشته باشد گرامی اش می دارد و اگر دوستش نداشته باشد به وی ستم نمی کند.
قلب
2. اخلاق نیک: حسین بن بشار باسطی می گوید: به امام رضا ـ علیه السّلام ـ نامه ای نوشتم که: یکی از خویشان از دخترم خواستگاری کرده ولی بد اخلاق است اکنون چه کنم؟ حضرت فرمود:اگر بد اخلاق است دختر به او نده.
قلب
3. اصالت و شرافت خانوادگی: منظور از شرافت خانوادگی، شهرت، ثروت و موقعیت اجتماعی نیست زیرا بعضی از خانواده ها ذاتاً شریف، بزرگوار، آبرومند و متدین هستند گرچه فقیر باشند و بعضی خانواده ها پست، فرومایه، و بی دین هستند گرچه ثروتمند و دارای مقام باشند. پیامبر اسلام ـ صلّی الله علیه و آله ـ می فرمایند: «در دامن و خانواده شایسته، ازدواج کنید زیرا عِرق (نطفه و ژن ها) تأثیر می گذارد.»
قلب
4. عقل و هوش: اداره و تداوم زندگی و پیمودن راه راست و حل مشکلات زندگی کار ساده ای نیست: زن و شوهر برای تحقق آنها و همچنین تربیت فرزندانی شایسته، باید به نیروی عقل و فهم مجهز باشند. حضرت علی ـ علیه السّلام ـ فرمودند: «با انسان احمق و نفهم ازدواج نکنید زیرا معاشرت با او بلائی عظیم است و فرزندانش نیز ضایع خواهند شد.»
قلب
5. کفو همدیگر بودن: کفو هم دیگر بودن یعنی تناسب، همتایی، هماهنگی و هم شأنی در زمینه های مختلف مالی، مذهبی، اخلاقی، خانوادگی، دانش و سواد، قیافه و سنخیت جسمی و روحی.
نکته مهم: همتایی صددرصد امکان ندارد. باید کوشش شود هرچه ممکن است این فاصلة طبیعی بین افراد کمتر باشد.
قلب
6. علم و دانش: علم و دانش برای انسان یک کمال واقعی است و در سعادت انسان، پویای خانواده و تربیت بهتر فرزندان تأثیر بسیاری دارد. با فرد باسواد زندگی لذت بخش تر است البته کفویت در این مسأله هم باید رعایت شود.
قلب
7. سلامت جسم و روح از آلودگی اعتیاد و بیماری: بعضی از بیماریها، نقصها و معلولیتهای جسمی و روحی،عمیق و غیرقابل درمان هستند که در طول عمر همراه انسان است و مانع از انجام وظایف همسری شده و به زندگی لطمه می زنند لذا باید از ازدواج با افراد با این گونه بیماریها خودداری کرد اسلام نیز از ازدواج با بیمارانی که دارای امراض جزام، جنون، وبرص باشند نهی فرموده است. و همچنین اسلام از ازدواج با افرادی که گرفتار آلودگیهای روحی و اخلاقی، فاسق و شرابخوار هستند نهی فرموده است.
قلب
8. زیبایی: رسول خدا ـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمودند: «در انتخاب همسر، همانگونه که درباره زیبایی صورت همسر تحقیق می کنید، درباره موی او نیز سؤال و تحقیق کنید. زیرا مو، یکی از زیبایی هاست (و در زیبایی انسان نقش دارد).
قلب
9. عفت و نجابت: زندگی زناشویی بر پایه انحصار و اعتماد برپا می شود زن و شوهر قصد دارند تمام وجود یکدیگر را تصاحب نمایند و دیگری در این کانون انحصاری راه نداشته باشد.
قلب
10. تأمین نیاز جنسی: آمادگی روحی و جسمی در موضوع مباشرت و آمیزش جنسی بسیار حساس و مورد سفارش پیشوایان دینی می باشد از این جهت بر هر زن و مردی لازم است حقوق همدیگر و نیازهای جنسی خود را کاملاً مراعات نموده و یکدگیر را کاملاً اشباع نمایند.

/ 25 نظر / 33 بازدید
نمایش نظرات قبلی
mah...

690.اینکه فرمودین آدرسینذاشتم از چه لحاظ است متوجه نشدم.میگن یه آقو بالو منبراز حجاب و عفاف سخن میگفته یه خانمیبلند شده گفته من تو خونه هم محجبم و فلان و... گفته شما میرین بهشت یه خانم بلند میشه میگه من تو خونه فقطیه شورت تنم است آقو میگه شما بیا خونه من حالا شما براین اساسآدرسی چیزی خواستید؟>

mah...

ما شیرازیایهضربالمثل داریم میگه دو تا گوو ییی جو میبندن از ییی علف میچرن هم جنس نمیشن اما هم خو میشن حالو آیدین خان داداش نگران نباش اونم میاد تو راه

mah...

بعضی ها میپندارند من تمام وقت دارم به آقایون ....آدموی عاقل اخه اونها زن دارن که ازش همین یه استفاده میکنن .من خودمو هم قد این آدمها نمیدونم باهاشون برم تو تخت.من این آدمها رو کارگر شوهرم هم حساب نمی کنم مشکل دارن بهشون کمک میکنم.من شغلم ایجاب میکنه به دشمن هم سرویس بدم

mah...

میگم مشکل دارن باورتون نمیشه.توضیح میدم مرد به ظاهر بافرهنگی و تحصیل کرده ای که زنشو میگیره کتک میزنه.بعد بهش میگم یه کادو بخر از دلش درار میگه شیرنی خردیم بردم خونه مامانم .تو ی مدت چند وقت که میشناسمشون یه مسافرت درست حسابی خونودش نبرده میگه خانمم دبی است عمارت است0کیش است با کارت زنگ میزنم میبنم خونه است.یا میره یه شهر توریستی میپرسم کجا رفتین میگه خونه خواهر زادم همین.نمی فهمه تفریح یعنی چه.با خانمش دعوا میکنه میگم رفتی خونه شاخه گل ببر میگه دو کیلو پرتغال خریدم خودش میفهمه.یعنی نمیفهمه عذر خواهی کردم.میگه تولد خانمم بودمیگم چی کادو دادی میگه قرتی بازیه،

mah...

من کمک می کنم بهشون شاید لغات عاشقانه باشه اما ظاهری است برای رفع مشکل بی فرهنگی همین احساس پشتش نیست.از طرف من که نیست!شاید اونها فکرایی کنن مشکل خودشونه!

mah...

118‏.خیلی از مردها دردشون اینه که پذیرفته بشن زناشون ازشون تعریف و تمجید کنه افتخار کنه.گاهی چاخاناشون رو باور کنه من در حق این آدمها اینکارو میکنم.میدونم یارو لاف میزنه با چشمم زبونم وجودم به یارو نشون میدم حرفاشو باور کردم هر احمقی تشخیص میده اینا چاخانه و واسش تره خورد نمیکنه اما من ارزش قایل میشم آخه اون بیماره و این رفتار من دوا

آرش

واقعا برات متاسف ام خانم ماه یا مه از نادانی شما که این کارهای وقیح انجام میدین و بهشون افتخارکرده تبلیغ هم میکنید.آخه شما کارمند یاشاغل هر ارگانی باشی بالا یک و نیم دیگه حقوق نداری اون آقایی که شمابهش سرویس میدی و کت شلوار کم کم ششصد ازش تیغ میزنی چیزی ته کاسش نمی مونه برا خانمش گل بخره یا کادو تولد.شمابه زندگی اون کمک نمیکنی تیشه به ریشش میزنی

آرش

شکروی جان این خرده فرمایشات این خانم رو از وبلاگت پاک کن فرداست.که به جرم تبلیغ خودفروشی دروبلاگت تخته میشه.خود دانی

مهتاب

حذف کنید تامشکل پیش نیومده

محمد علی

واقعا وبتون عالیه///[گل]